Rozdíl mezi SDH a JSDH.

Na začátek trocha nudného, ale poučného čtení. Mnoho občanů netuší, jaký je rozdíl mezi SDH (tedy sborem dobrovolných hasičů) a JSDH (jednotkou sboru dobrovolných hasičů). V následujícím článku si tento rozdíl vysvětlíme

Rozdíl mezi SDH a JSDH

Sbor dobrovolných hasičů - SDH

Jedná se o občanské sdružení, které pracuje na úseku požární ochrany. Sdružení se řídí zákonem O sdružování občanů (č.83/1990 Sb.ve znění pozdějších předpisů) a dle tohoto zákona nesmí vykonávat funkci státních orgánů, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. Nesmí řídit státní orgány a ukládat povinnosti občanům, kteří nejsou jejich členy.
V České republice se jedná hned o několik sdružení. Tím největším je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), které sdružuje více jak 350 tisíc členů a je největším občanským sdružením.
Členy SDH nejčastěji potkáte při práci s mládeží, organizování kulturních a zábavných akcích, na brigádách, na hasičských soutěžích. Členem SDH se může stát kdokoliv. Jednotlivé pobočné spolky jsou financované z vlastních zdrojů.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů - JSDH (někdy se jí říká VÝJEZDOVÁ JEDNOTKA)
Můžete se setkat se zkratkou JSDH nebo JSDHO (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce), jedná se o totožné. JSDH se zřizuje a řídí zákonem O požární ochraně (133/85 Sb,. ve znění pozdějších předpisů), dle tohoto zákona je zřizovatelem obec, která zřizuje JSDH jako svojí organizační složku. Zřízení JSDH je dle zákona O požární ochraně pro obec povinné. JSDH je řízeno dle zákonů, vyhlášek, nařízením vlády a HZS ČR.
Členem JSDH může být pouze osoba zdravotně způsobilá a starší 18ti let. Členové JSDH mají s obcí uzavřené dohody o členství. Každý ze členů musí povinně procházet pravidelnou odbornou přípravou, odbornými kurzy a zdravotními prohlídkami.
JSDH jsou zařazeny do plošného pokrytí příslušného kraje a jsou součástí integrovaného záchranného systému (IZS) České republiky. Kdy v případě mimořádných událostí doplňují ostatní jednotky požární ochrany (Hasičské záchranné sbory krajů HZS, Hasičské záchranné sbory podniků HZSp, Sbory dobrovolných hasičů podniku SDHp) a spolupracují s ostatními složkami IZS.
Závěrem
Z popsaného vyplývá, že členem JSDH může být osoba, která nemá s SDH nic společného a naopak. Člen JSDH je proškolen a vycvičen k samostatnému zdolávání požárů a mimořádných událostí. V případě úrazu je odškodňován ze strany státu.
Ve spoustě případů spolu SDH a JSDH v organizačním řízení úzce spolupracuje, obdobně tomu je také u nás, kdy všichni členové JSDH jsou členy SDH